Psychodietetyka-Psychoterapia

Czy psychoterapia może pomóc w leczeniu bulimii i kiedy się zgłosić po pomoc

Bulimia czyli żarłoczność psychiczna to jedno z zaburzeń zdrowia psychicznego, polegające na powtarzających się epizodach objadania się. To objadanie się charakteryzują dwie podstawowe cechy.

Po pierwsze, osoba cierpiąca na bulimię jest w stanie zjeść taką ilość jedzenia w określonym czasie (np. w dwie godziny), jaką większość ludzi nie byłoby w stanie zjeść w podobnym czasie i w podobnych okolicznościach.

Po drugie, osoba cierpiąca na bulimię ma poczucie braku kontroli nad tym epizodem. Ma trudność w zaprzestaniu jedzenia, lub zapanowaniu nad ilością jedzenia.

Dodatkowo, po wystąpieniu epizodu objadania, osoba chora podejmuje pewne działania, które mają w jej mniemaniu zapobiedz przybieraniu masy ciała. Charakterystycznym dla bulimii zachowaniem jest prowokowanie wymiotów, nadużywanie leków przeczyszczających, moczopędnych lub innych leków, głodowanie lub nadmierne ćwiczenia fizyczne.

Wszystkim wyżej wymienionym zachowaniom najczęściej towarzyszą takie uczucia jak wstyd, poczucie winy a nawet wstręt do samego siebie.

Istotnym elementem tego zaburzenia jest przecenianie znaczenia masy i kształtu ciała w samoocenie.

Aby zdiagnozować Żarłoczność psychiczną (F50.2) wyżej wymienione zachowania – objadanie oraz ‚oczyszczanie‘ muszą wystąpić co najmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące. Ciężka forma tego zaburzenia to co najmniej 14 epizodów tygodniowo

Chory, po epizodzie objadania narzuca sobie silne restrykcje pokarmowe, które mają na celu posiadanie większej kontroli nad masą ciała, paradoksalnie jednak te restrykcje mogą prowadzić do kolejnych epizodów objadania się. Warto więc szukać też pomocy dietetyka, który rozpisze zdrowy zbilansowany jadłospis, aby pomóc ustabilizować sposób przyjmowanych posiłków. WIemy juz doskonale, że jeść zdrowo i regularnie nie oznacza tycia, ale pozwala zachować zdrowie, ładną sylwetkę i prawidłowy metabolizm, reguluje także nasz apetyt dzięki czemu niweluje silny głod, który może pośrednio prowadzić do objadania.

Zarówno w bulimii jak i innych zaburzeniach jedzenia, nie chodzi tylko o jedzenie, posłużę się dla ułatwienia metaforą góry lodowej – to co co jest widoczne dla oczu to tylko fragment problemu – trudność w kontrolowaniu tego co osoba zjada – natomiast większa część góry leży ukryta pod wodą, jest nie widoczna dla oczu. W przypadku bulimii są to specyficzne cechy systemu rodzinnego ( dużo konfliktów w rodzinie, brak wsparcia, chaos i chwiejność emocjonalna). Również trudności w poprawnej identyfikacji i radzeniu sobie z emocjami, w tym ze stresem. NIskie poczucie własnej wartości. Więcej na ten temat, można przeczytać na stronie akcji Tu nie chodzi o jedzenie.

Jeśli chodzi o psychoterapię osób chorujących na bulimię, dobre efekty przynosi psychoterapia poznawczo – behawioralna. Jak nazwa wskazuje, terapia poznawczo –behawioralna zajmuje się zarówno myśleniem jak i zachowaniem osoby chorej. I tak kolejno, w bulimii psychoterapeuta wraz z pacjentem pracują wspólnie nad schematami dotyczącymi własnej osoby, znaczenia wyglądu i innych myśli na ten temat oraz zmianą zachowań pacjenta wynikających z choroby. Z podjęciem leczenia nie należy zwlekać, szybka interewncja psychoterapeutyczna to lepsze rokowanie powrotu do zdrowia.

Podsumowując, zaburzenia odżywiania należy rozumieć w nieco szerszym kontekście niż tylko jako problem z jedzeniem.

U podłoża problemu leży niska samoocena, zbyt silna koncentracja na wyglądzie ciała i potrzeba kontrolowania go, nadmierne restrykcje pokarmowe, które prowadzą do rozregulowania organizmu oraz epizodów objadania, a co za tym idzie zachowań kompensacyjnych (przeczyszczanie itp.), co wtórnie może powodować epizody objadania. A wszystko w odpowiedzi na sytuacje zewnętrzne i stresory, z którymi chory nie nabył umiejętności konstruktywnego radzenia sobie w przeszłości. Nadzieją dla pacjentów jest psychoterapia. Warto z niej skorzystać, już samo podzielenie się z terapeutą skrywaną przed całym światem tajemnicą bywa uwalniające i jest dobrym pierwszym krokiem w stronę zmiany swojego życia na lepsze.

Tagged , , , , , , ,