Psychodietetyka-Psychoterapia

Jedno małe słowo

Czy w jednym słowie może być zaklęta moc? Tak twierdzi Ali Edwards twórczyni podejścia One little wordⓇ. W styczniu 2006 roku Ali po raz pierwszy wybrała dla siebie inspirujące słowo na cały rok. Słowo nieprzypadkowe, lecz takie, wokół którego postanowiła skupić swoją uwagę. Pisać o nim, tworzyć, myśleć i po prostu próbować żyć każdego dnia zgodnie ze znaczeniem danego słowa. Pomysł może się wydawać nieco dziwny, ale na przestrzeni lat zyskał wielu zwolenników na całym świecie, również w Polsce, a jego autorka zbudowała wokół tej koncepcji niezły biznes, oferując warsztaty i masę produktów związanych z OLW. Odwiedź blog Ali Edwards.

Nie jesteś fanką noworocznych postanowień? Masz dosyć wyznaczania celów metodą SMART. Potrzebujesz powiewu świeżości i odrobiny magii w swoim życiu? To może zaproś do niego jedno małe słowo. Dla mnie słowem roku 2020 było „ciałożyczliwość”, w 2021 wybrałam „równowaga”, w tym roku nie mam za bardzo pomysłu. Nie będę na siłę wymyślać dla siebie słowa, bo przecież nie o to chodzi. Nie chcę też, by projekty zawodowe pokrywały się z tym słowem, mimo że moja praca jest dla mnie pasją! Pewnie powinnam wybrać słowo „emocje”, jak Kalendarz Pełen Emocji 2022, ale tego nie czuję. Zresztą słowa „muszę i powinnam” są ostatnimi, których używam. Zamiast skupiać się na sobie, postanowiłam rozprzestrzenić ten pomysł dalej. Nic na siłę (to akurat moje motto życiowe). Dam znać na Instagramie, jeśli jakieś słowo do mnie przyjdzie. Może w lutym, a może wcale.

Jak wybrać swoje słowo? To może być jakiekolwiek słowo, do którego poczujesz miętę. Jeśli jednak potrzebujesz więcej inspiracji, to znajdź spokojną przestrzeń dla siebie, zamknij oczy i wysłuchaj moich propozycji (przygotowanych wspólnie z instagramowymi obserwatorkami). Być może któreś z tych słów coś w Tobie poruszy i koniecznie daj znać, czy coś wybrałaś.

Akceptacja
Zaangażowanie
Rozwój
Mniej
Nawyk
Spokój
Inspiracja
Odnowa
Ugruntowanie
Miłość
Relacje
Równowaga
Uważność
Emocje
Przestrzeń
Pauza
Zachwyt
Wdzięczność
Cisza
Satysfakcja
Poszukiwanie
Dzielenie 
Błysk
Siła
Czas
Skarb
Dobrostan
Wow
Mądrość
Szczęście
Bogactwo
Dzikość
Spontaniczność
Praca
Wybaczenie
Zrozumienie
Ja
Docenienie
Odpowiedzialność
Całość
Otwartość
Granica
Uśmiech
Balans
Oddech
Rytm
Komunikacja
Asertywność
Świadomość
Ciekawość
Niezależność
Luz
Zabawa
Zmiana
Cierpliwość
Ciałożyczliwość
Rozsądek
Wartość
Pokora
Proces
Serdeczność
Determinacja
Minimalizm
Witalność
Pokój
Pielęgnacja
Opowieść
Światło
Otwartość
Samowspółczucie
Odpoczynek
Odpuszczenie
Nadzieja
Uzdrowienie
Życie
Wzrost
Dom
Osiąganie
Przygoda
Kotwica
Wybór
Powrót
Odwaga
Doświadczenie
Odkrywanie
Wolność
Świeżość
Pewność
Serce
Szczerość
Autentyczność
Miłość
Magia 
Znaczenie
Ruch
Porządek
Praktyka
Progres
Poświęcenie
Wygoda
Zdrowie
Ufność
Troska
Życzliwość
Bunt
Jedność
Solidarność
Wybór
Ochrona
Energia
Rodzina

Masz? Co dalej możesz zrobić ze swoim słowem. Możesz je w jakiś sposób, wyraźny dla siebie wyeksponować. Zapisać w kalendarzu, stworzyć obraz, wymalować na ulubionym kubku czy wyszyć. Pełna dowolność, a mnóstwo inspiracji znajdziesz na stronie Ali.

Ciałożyczliwość towarzyszyła mi, gdy zmieniałam swoje myślenie o ciele i dietach. Była dla mnie wskazówką, w którą stronę mam podążać, by wyzwolić się z kultury diet. Równowaga pomogła mi poradzić sobie w trudnych chwilach mojego życia, gdy szargały mną skrajne emocje. Nie myślałam obsesyjnie o tych słowach, ale były i są ze mną symbolicznie. Nie muszę sobie ich tatuować ani rysować na ścianach, ale są dla mnie ważne. Nie tyle same słowa, ale ich znaczenie. To tylko słowa i… aż słowa.