Kalendarz 2022 – wyzwanie styczniowe

Cześć!

Cieszę się, że tu jesteś. Dziękuję za zaufanie i mam nadzieję, że razem spędzimy kolejny, wystarczająco dobry rok. W tym roku będziemy zwiększać Twoje kompetencje emocjonalne. Celem Kalendarza Pełnego Emocji jest nauka rozpoznawania różnych stanów emocjonalnych, wyrażania oraz rozumienia związków przyczynowo – skutkowych między pojawiającymi się emocjami (wraz z towarzyszącymi im sygnałami z ciała)  a kontekstem sytuacyjnym i myślowym. Będziemy oddzielać fakty od myśli i uczuć. Uczyć się większej tolerancji dla pojawiających się, niekoniecznie przyjemnych odczuć oraz rozpoznawać dysfunkcjonalne przekonania o uczuciach i nad nimi pracować. Wszystko to w bardzo lekkiej formie pięknych ilustracji, które dają do myślenia oraz nagrań i tekstów.

Jeśli zdecydowałaś/zdecydowałeś się na zakup wersji Premium z grupą wsparcia, dołącz teraz do grupy na Facebooku:

Grupa pełna emocji 2022

Zacznijmy od samego początku 🙂

Emocje (wymiennie będę pisała uczucia) są integralną częścią naszego życia. Nie da się nie czuć nic, choć wiele osób,  które się do mnie zgłaszają właśnie tego by sobie życzyło. Emocje bywają ciężarem, zwłaszcza jeśli nie ma w nich równowagi.  NIektórzy ludzie boją się własnych uczuć, próbują od nich uciekać. Tłumienie czy uciekanie od emocji jednak nie jest dobrą strategią. Jest niczym trzymanie pokrywki na gotującym się garnku… para i tak znajdzie sposób żeby wyjść. Podobnie jest z emocjami. Akceptacja i dopuszczenie emocji może sprawić, że w naturalny sposób wygasną.

Nasze emocje nam nie zagrażają, co najwyżej mogą nas ostrzegać przed zagrożeniem. Często wydaje nam się, że to sytuacje powodują emocje. Tak nie jest. Dowodem na to jest fakt, że różni ludzie reagują różnie w tej samej sytuacji. Pomiędzy zaistniałą sytuacją a emocją jest coś jeszcze. Nasze myśli. I to myśli o sytuacjach odpowiadają za nasze emocje i reakcje.

Tabela obrazuje, co chcę przekazać:

A →B →C →D ​​

A – sytuacja – Sytuacja to zdarzenie, które sprowokowało pojawienie się myśli o nim oraz emocji.

B – myśli – Myśli o danej sytuacji powodują w nas określone emocje. Często nie jesteśmy do końca świadomi jaka to myśl wywołała uczucia, gdyż pojawiła się w głowie automatycznie. Tak szybko, że nie zdążyliśmy jej zarejestrować.

C – emocje – Emocje przede wszystkim są konsekwencją myśli. Pojawiają się w naszym ciele. Różne emocje manifestują się w różny sposób. Np. lęk może objawiać się uciskiem w klatce piersiowej czy bólem brzucha.

D – zachowania – To konsekwencje naszych myśli i emocji. Niektóre emocje mogą w nas wzmagać chęć działania np. impulsywnie zachowujemy się pod wpływem złości a inne zniechęcać do działania – smutek sprawia, że nie chce nam się podejmować aktywności.

Na początku nauczymy się odróżniać myśli od emocji i sytuacji. Z doświadczenia wiem, że wiele osób ma z tym problem. 

Przeczytaj poniższe zdania i zaklasyfikuj je do odpowiednich kategorii: sytuacja-S, myśl-M, emocja-E

 1. Jest mi smutno
 2. Jestem beznadziejna
 3. Słyszę szmer za oknem
 4. Czuję się jak idiotka
 5. Myślę, że nie dam rady
 6. Jestem bezradna
 7. Wkurzyłam się
 8. Czuję, że mnie nie słuchasz
 9. Czuję się grubo
 10. Dostałam sms, że spóźni się na spotkanie
 11. Boję się co ze mną będzie
 12. Zaraz zwariuję

Gratuluje! Właśnie wykonałaś pierwsze zadanie z Kalendarza Pełnego Emocji. Za nami ten najtrudniejszy, pierwszy krok w stronę lepszego rozumienia swoich uczuć.

W styczniu chciałabym cię prosić byś zaczęła zwracać uwagę na myśli, które stoją za pojawiającymi się emocjami. Tylko tyle, a może aż tyle?

Zadanie: za każdym razem, gdy poczujesz silne emocje zastanów się – co przed chwilą przyszło mi do głowy? Próbuj łapać te szybkie, niczym automat myśli. Takie myśli nazywamy właśnie automatycznymi, ze względu na to, że pojawiają się nagle i niezauważone.

Do zobaczenia za miesiąc! I pamiętaj – jesteś, bo myślisz i czujesz 🙂

PS. praca z kalendarzem jest formą psychoedukacji i nie zastąpi spotkań z terapeutą, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy nie wahaj się po nią sięgnąć.

Odpowiedzi:
1E, 2M, 3S, 4M, 5M, 6E, 7E, 8M, 9M, 10S, 11E, 12M