Ciałożyczliwy Kalendarz 2021 – Wyzwanie wrześniowe

Cześć!

Jak często w ciągu dnia krytykujesz swoje ciało? Zwracasz się do siebie w niezbyt życzliwy sposób? Stawiasz mu wymagania i oczekujesz, że będzie dawało rady jeszcze bardziej?

Czy znajdujesz przestrzeń by dla odmiany słuchać co ono ma do powiedzenia? Czy zwracasz świadomą uwagę na jego potrzeby i starasz się na nie reagować bez zbytniego opóźnienia? 

Czy reagujesz adekwatnie i szybko gdy jesteś głodna? Chce ci się pić? Masz potrzebę odpocząć? Musisz skorzystać z toalety? Czy mówisz do siebie “nie teraz! nie mam na to czasu!” albo w ogóle już nawet nie słyszysz tego wewnętrznego głosu ciała. Bądź dla swojego ciała niczym dobra mama, która z czułością realizuje potrzeby dzieci, które kocha. Nie stawiaj siebie na samym końcu. Zadbaj o to, by uzupełniać swoje zasoby.

Pogubiliśmy się w tym całym fit świece, ignorujemy potrzeby własnego ciała, a zbyt sumiennie trzymamy się planów narzuconych z góry. Nie tędy droga do zdrowej relacji z ciałem i jedzeniem. Ta relacja może być budowana jedynie we współpracy z ciałem, nie inaczej.

Zadanie:

W tym miesiącu zapraszam Cię do odpowiedzenia sobie codziennie na pytanie “Czego dziś potrzebuje moje ciało?” Posłuchaj go. Być może pierwszy raz w życiu. Koniecznie zaznacz w kalendarzu lub kole nawyków, że spytałaś siebie o potrzeby.

Cel:

Odzyskanie kontaktu ze swoim ciałem, nauka czytania potrzeb ciała i budowania lepszej z nim relacji.

Potencjalne trudności:

Największą trudność w tym zadaniu może sprawiać pamiętanie o wykonywaniu go! Żyjemy tak szybkim tempem, w tak dużym odcięciu od ciała, że wręcz nawykowo je ignorujemy. Liczą się bardziej myśli niż odczucia: “nie powinnam być teraz głodna”, “nie mogę teraz odpuszczać”, “odpocznę jak wszystko zrobię”. To prawda, że nasze ciało potrafi więcej niż podpowiada głowa, ale czy zawsze warto go aż tak eksploatować?

Dlatego właśnie wymyśliłam Kalendarz, by wisząc na widoku przypominał Ci o tym, że Twoje ciało jest ważne. Najważniejsze.