Ciałożyczliwy Kalendarz 2021 – Wyzwanie październikowe

Cześć!

W tym miesiącu zapraszam Cię do ograniczenia korzystania z telefonu. Wiem, że to nie jest łatwe. Dla mnie samej będzie to stanowiło duże wyzwanie, bo ze swoim iPhonem praktycznie się nie rozstaję, a media społecznościowe (zwłaszcza Instagram) traktuję jak drugi dom. Jednak nadmierne przebywanie z nosem w telefonie nam nie służy. Zwłaszcza śledzenie życia innych ludzi w mediach społecznościowych bywa zgubne. Zaczynamy się porównywać do innych kobiet i zazwyczaj nie są to dobre porównania. Czujemy się gorsze, brzydsze i mniej ogarnięte życiowo. Zupełnie pomijamy aspekt, że prezentowane na Instagramie czy Facebooku zdjęcia często są pozowane, retuszowane i są tylko skrawkiem czyjejś rzeczywistości. Nie możemy porównywać czyjejś sceny do naszego zaplecza! Z badań wynika jednak, że sama ŚWIADOMOŚĆ tego, wcale nas nie chroni przed spadkiem nastroju. Najlepiej jest ograniczać ilość czasu spędzanego w sieci.

Nie tylko z tego powodu. Telefon to złodziej naszego czasu, odciąga naszą uwagę od ważnych relacji, od pracy i od odpowiedniej ilości snu. Ile razy zdarza ci się bezmyślnie scrollować Instagram zamiast po prostu zamknąć oczy, poczytać książkę czy wyciszyć się przed snem? Zastanów się też, czy telefon nie jest pierwszą rzeczą, po którą sięgasz tuż po obudzeniu (i to nie tylko po to, by wyłączyć budzik). 

Nadmierne korzystanie ze smartfonów może powodować w nas większy stres i niepokój. Niektóre badania wskazują również na to, że nieumiarkowane korzystanie z technologii mobilnych może być współodpowiedzialne za pojawienie się objawów depresji (bo ciężko jej zapobiegać siedząc z nosem w telefonie).

Pod wpływem ekspozycji na niebieskie światło (wyświetlacza telefonu) nasz mózg zostaje trochę oszukiwany i na przykład nie przygotowuje się odpowiednio do pory nocnej. Niebieskie światło wpływa nie tylko na hormony snu, stresu, ale też głodu! Wzrost greliny pobudza apetyt.

Zadanie:

Odłóż ten telefon.

W tym miesiącu proponuję byś próbowała ograniczyć korzystanie z telefonu/tabletu, w takim zakresie jakim dasz radę. Możesz na przykład nie zabierać telefonu w ogóle do sypialni. Możesz włączać tryb samolotowy na noc. Możesz umówić się ze sobą, że nie będziesz do niego zaglądać na 30 minut przed snem lub/i 30 minut z rana. Wiadomo, że każda z nas jest inna, ma inny plan dnia i inne potrzeby i zobowiązania. Dlatego szczegóły tego zadania pozostawiam w Twoich rękach. 

Cel:

Polepszenie samopoczucia psychofizycznego poprzez ograniczenie korzystania z technologii mobilnych. 

Potencjalne trudności:

Największa bariera wobec tego zadania jest w Twojej głowie. Być może uważasz, że nie potrzebujesz ograniczać korzystania z telefonu. I to jest okay, ale sprawdź czy aby na pewno? Obserwuj uczucia jakie pojawiają się w Tobie, gdy nie masz pod ręką telefonu. Czy odczuwasz przymus by go sprawdzać? A gdybyś za każdym razem zamiast sprawdzać co słychać u znajomych w Internecie sprawdziła co słychać u Ciebie samej? 

To nie jest łatwe zadanie, ale z każdym kolejnym dniem mini detoxu będzi prościej.

Dodatek 🙂

Jako lekturę dodatkową polecam książkę “Wyloguj swój mózg” Anders Hansen